Zaznacz stronę

Ostatnie badania zdrowotne jednoznacznie dowodzą, że osoby, które ograniczają siedzenie i zwiększają aktywność fizyczną, prowadzą dłuższe i zdrowsze życie.

Aktualnie, czy siedzisz, czy stoisz? Nie da się ukryć, że wiele miejsc pracy wymaga siedzenia, co często pozostawia nam niewiele czasu na ruch. To z kolei może prowadzić do problemów z bólem pleców. Raport na temat stanu zdrowia i dobrobytu w Niemczech, opublikowany w 2023 roku, wyraźnie wskazuje, że musimy zmienić nasze nawyki. Według badania przeprowadzonego przez firmę ubezpieczeniową Deutsche Krankenversicherung (DKV) oraz German Sport University Cologne, Niemcy spędzają coraz więcej czasu na siedzeniu. Szczególnie niepokojący jest fakt, że ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej stale rośnie. W dni robocze ludzie teraz średnio siedzą przez 9,2 godziny dziennie, co oznacza półgodzinną różnicę w porównaniu z rokiem 2021, kiedy to wynosiło 8,7 godzin. W 2015 roku średnio spędzano tylko 7,5 godziny na siedzeniu.

Długotrwałe siedzenie ma poważny wpływ na nasze zdrowie, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca, raka i cukrzycy typu 2, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Co więcej, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia może obciążać nasze ciało, co może prowadzić do uporczywego bólu. Dlatego ważne jest, aby w ciągu dnia znaleźć czas na 15 minut aktywności fizycznej podczas przerw i po pracy, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ale co z miejscem pracy? Tutaj ergonomia odgrywa kluczową rolę. Dzięki ergonomicznemu projektowi stanowisk pracy oraz odpowiedniemu siedzeniu można zapobiec takim problemom. Co więcej, ergonomiczne rozwiązania zwiększają efektywność pracy. Zasady te dotyczą nie tylko pracy biurowej, ale także montażu ręcznego, gdzie są jeszcze ważniejsze. Nasz system stanowisk roboczych jest dostosowany zarówno do zadań montażowych, jak i biurowych. Jesteśmy również gotowi dostarczyć niezbędne informacje i wskazówki dotyczące codziennej pracy.

Prawidłowe siedzenie i ergonomiczne działanie – jak zadbać o właściwą pozycję

W kontekście zdrowia zawodowego, ergonomiczne siedzenie stanowi absolutną konieczność. Przebywanie przez długie godziny w tej samej pozycji może prowadzić do napięcia i naprężenia mięśni, co w efekcie może skutkować przewlekłym bólem. Jednak pracownicy, którzy pracują w komfortowych i ergonomicznych warunkach, wykazują większą dokładność i produktywność. Ergonomia odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w przypadku prac montażowych, gdzie pracownicy często powtarzają te same ruchy.

Ergonomiczne krzesło w połączeniu z elementem Systemu ławki roboczej nie tylko wspiera prawidłową postawę, ale także zachęca do dynamicznego siedzenia. Innymi słowy, odpowiednie krzesło umożliwia pracownikom częste zmiany pozycji i postawy, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia jednej strony ciała lub konkretnych grup mięśni. Warto zauważyć, że istnieje wzajemne oddziaływanie między ergonomią środowiskową a behawioralną. Ergonomia środowiskowa odnosi się do ergonomicznego projektowania naszego miejsca pracy, a to obejmuje również wybór odpowiedniego krzesła. Ergonomia behawioralna natomiast oznacza działanie zgodnie z zasadami ergonomii. Wybierając ergonomiczne krzesło, dokonujemy dobrego wyboru, ale pełny potencjał takiego krzesła wykorzystamy tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z niego w sposób ergonomiczny i dynamiczny.

Jeśli potrzebujesz ergonomicznego krzesła, istnieje kilka istotnych funkcji, które powinieneś brać pod uwagę. Szczególnie ważne jest, aby krzesło miało możliwość synchronicznego ruchu siedziska, pozwalającego na lekkie nachylenie do przodu i obrót. Oparcie również powinno być regulowane, umożliwiając dostosowanie napięcia w dolnej części pleców. Te możliwości dostosowania pozwalają każdemu pracownikowi znaleźć idealną pozycję siedzenia i utrzymać zdrową postawę, co szczególnie korzystnie wpływa na plecy. Dodatkowo, opcje regulacji, takie jak nachylenie siedziska i oparcia, powinny być intuicyjne i łatwo dostępne w dowolnym momencie.

Jeśli krzesło jest przeznaczone do użytku w przemyśle, warto rozważyć opcję kółek hamulcowych, które zwiększają bezpieczeństwo pracy, zapobiegając przypadkowym przesunięciom, zachowując jednocześnie mobilność. Natomiast krzesła o podwyższonym siedzisku powinny być wyposażone w kółka, które blokują się pod obciążeniem, co również przyczynia się do bezpiecznego użytkowania. Dodatkową kluczową cechą wysokiej jakości krzesła przemysłowego jest trwała tapicerka, łatwa do czyszczenia i odporna na uszkodzenia spowodowane smarami lub środkami czyszczącymi.

Postawa to nie wszystko, co ma znaczenie – przełączanie między siedzeniem a staniem

Regularnie zmieniając pozycję między siedzeniem a staniem, możemy zagwarantować, że górna część ciała jest bardziej aktywna. To nie tylko poprawia krążenie, ale także zwiększa koncentrację. Element systemu ławki roboczej jest doskonały do tego celu, ponieważ wszystkie jego komponenty zostały zaprojektowane z myślą o elastycznym i ergonomicznym stanowisku pracy do produkcji ręcznej. Jest to obecnie jedyny system stanowisk pracy w przemyśle, który uzyskał certyfikat zatwierdzenia od kampanii na rzecz zdrowych pleców (AGR). Nasza funkcja regulacji wysokości ławki roboczej umożliwia łatwe przełączanie się między siedzeniem a staniem, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu napięciom i problemom zdrowotnym.

Postawa to nie wszystko, co ma znaczenie – przełączanie między siedzeniem a staniem
Postawa to nie wszystko, co ma znaczenie – przełączanie między siedzeniem a staniem

W szczególności elektryczna regulacja wysokości ułatwia dostosowanie wysokości roboczej do potrzeb. Dodatkowo, nasze ławki robocze z regulacją wysokości wyposażone są w inteligentną pamięć, co pozwala pracownikom zapisać swoje preferowane ustawienia i łatwo je przywracać. Ogólnie rzecz biorąc, te ławki robocze doskonale sprawdzają się w zapewnianiu płynnej zmiany pozycji podczas pracy.

Jak już widzieliśmy, długotrwałe siedzenie niesie ze sobą różne zagrożenia dla zdrowia. Jednak nie tylko zdrowie pracowników jest zagrożone przez nieprawidłową postawę i niewłaściwe pozycje siedzące, ale także efektywność firmy może ucierpieć. Z uwzględnieniem powyższych kwestii, jest to sytuacja korzystna dla obu stron. Prawidłowa postawa podczas siedzenia ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i osiągnięcia pracowników. Nasza infografika dotycząca ergonomii prezentuje zasady prawidłowego siedzenia, włączając w to odpowiednie kąty. Na przykład kąt między górną a dolną częścią nóg powinien wynosić co najmniej 90°, aby uniknąć problemów z krążeniem. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami i wprowadzając regularny ruch, krok po kroku poprawisz swoje zdrowie.

Oceń:

Autor: Małgorzata Paprocka